ČRo: Lidé na Ústecku uvažují o soukromých protipovodňových zábranách

Aktualizováno 17. července 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

berounka-vltava-soutok

Lidé na Ústecku a Děčínsku už vědí, že stoletá voda může přijít i dvakrát za jedenáct let. Někteří proto přemýšlejí, jak ochránit svůj majetek. Například tak, že by si sami postavili soukromé protipovodňové zdi. Uvedl to Český rozhlas.

„Při letošních povodních jsme dopadli špatně, táta měl zatopený dům do úrovně vršků oken,“ říká pan David, dobrovolný hasič z Ústí nad Labem.

„Napadalo nás obehnat celý dům protipovodňovou zdí. Ten barák není velký, takže by to bylo třeba deset krát deset metrů, obdélník nebo čtverec. Nevíme, jestli by to bylo reálné, ale pomalu už to začínáme zjišťovat, protože opravovat dům každých deset let nikoho nebaví,“ popisuje Českému rozhlasu David, který by rád sehnal podobný materiál, který používá při stavbách mobilních zdí povodí Labe.

Povodí Labe, samozřejmě po nějakých zhodnoceních, které bychom požadovali, jako je ovlivnění odtokových poměrů a eventuální zvyšování hladiny na místech, kde by bylo zařízení realizováno, by s tím asi úplně problém nemělo,“ vysvětluje stanovisko vedoucí děčínské pobočky Povodí Jiří Mach.

Podle Ústeckého stavebního úřadu by bylo schválení takové stavby velmi obtížné, i když ne nemožné. Všechny náklady by si ale musel pan David uhradit sám.

Zdroj: ČRo

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině