ČRo: Část Labe bude kvůli opravě jezů měsíc téměř bez vody

Aktualizováno 1. října 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Labe bude měsíc skoro bez vody. V úseku mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi začíná dnes Povodí Labe snižovat hladinu o dva metry. Chce totiž opravit pilíře a zdi na jezech v obou městech, uvedl ČRo Řadiožurnál.

Rybáři se báli, že by mohly uhynout tisíce ryb v řece i okolních tůních. K výlovu se proto chystali už v neděli.  Podle vedoucího vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiřího Petra ale strach mít nemusejí. „Vypouštění vody z jezové strže bude probíhat postupně, tak, aby živočichové měli možnost se nějakým způsobem skrýt do míst s hlubší vodou,“ vysvětlil v Radiožurnálu Petr a dodal: „V případě, že se to některým nepodaří, jsme připravení provést záchranu například škeblí. Zároveň jsme v kontaktu s Českým rybářským svazem, se kterým se budeme podílet na transferu ryb z těch lokalit.“

„Vzhledem k tomu, že to vodní dílo je v provozu už dlouhou dobu, došlo k degradaci betonu na jezovém pilíři mezi nově budovanou elektrárnou a jezem. Musí dojít k odebrání betonu, sanaci děr a zaplnění betonovou směsí,“ upřesnil Jiří Petr důvody oprav. 

Zdroj: Radiožurnál

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině