ČRo: Akvaparky v Česku prodělávají. Lidi odrazuje vstupné

Aktualizováno 12. prosince 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ilustrační foto

České akvaparky jsou pro návštěvníky drahou zábavou, a tak lidí v nich ubývá. A kde nejsou návštěvníci, není zisk. Uvedl to Český rozhlas.

Boom stavění akvaparků už pominul, řada z nich ale vznikla na jakési módní vlně a jsou ve finančních potížích.

Společnost Aquapark Olomouc prodělala loni 27 milionů, celková ztráta se tak vyšplhala na 73 milionů korun. Hospodaření by se mělo údajně dostat do zisku až za čtyři roky, sdělil rozhlas.

Ještě hůř to dopadlo v Bublavě. Nedokončená a chátrající stavba zadlužila obec, která musí prodávat pozemky, aby měla na splácení úvěru. Kvůli zadlužení nemá Bublava nárok na další státní nebo evropské dotace.

Ale ani akvaparky, které celkem dobře fungují, to nemají po té ekonomické stránce jednoduché, jak potvrzuje analytik v cestovním ruchu Jaromír Beránek. „Je zcela běžné, že velká i menší města podobné areály dotují, protože u nás tyto vodní atrakce na sebe v mnoha případech nevydělávají. Je u nás velmi drahá voda a přísné hygienické podmínky. Pro akvapark by nebylo nic horšího, než kdyby se našla závadná voda. To odradí návštěvníky i na několik měsíců, v některých případech i na dlouhá léta,“ řekl Beránek.

Zdroj: ČRo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony