V ČR stále nezačaly průzkumy pro úložiště jaderného odpadu

12. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vrt

Průzkumné práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů nezačaly v roce 2014 ani v jediném, státem vybraném místě. Poukazuje na to ekologický server memza.cz.

Důvodem jsou nejen odvolání obcí a spolků ve všech lokalitách proti rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, kterými byla povolena průzkumná území. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) také kvůli vlastním chybám zrušila veřejnou zakázku na zpracování projektu a provedení geologických prací. Nemá tak připraveny projekty těchto prací a nemůže o jejich povolení požádat.

Přerušení geologických prací, o němž po veřejných protestech rozhodla vláda v roce 2004, mělo trvat pět let. Díky neochotě zodpovědných státních institucí zásadně přehodnotit přístup k obyvatelům dotčených obcí se přerušení protáhlo na dvojnásobek a v ohrožení jsou i termíny, se kterými vláda souhlasila v návrhu nové koncepce nakládání s radioaktivními odpady.

Přestože SÚRAO vsadilo vše na kartu peněz – nabídku milionů korun do rozpočtu dotčených měst a obcí jako tzv. kompenzaci za geologické práce, ve většině vybraných obcí i nadále naráží na nesouhlasy starostů a místních sdružení občanů. Především totiž chybí lepší zakotvení práv dotčených obcí v zákonech, který by jim, tak jako v zahraničí, zajistil skutečně transparentní a účinnou účast při rozhodování o úložišti. Nejsou jasná kritéria, podle kterých mají být již za několik let vybrány lokality do užšího výběru.  To bylo také důvodem, proč starostové 131 měst a obcí a dále zástupci 29 neziskových organizací odeslali v březnu 2013 ministrům a dalším politikům výzvu „K hlubinnému úložišti férově“. Do dnešního dne není respektována.

Naše voda podle www.memza.cz., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství