Do ČR se zřejmě rozšíří nebezpečný komár z Asie

16. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

komár tygrovaný

Zatím ojedinělý výskyt nebezpečného Komára tygrovaného (Aedes albopictus) zaznamenali vědci loni na jižní Moravě u Mikulova. Jak ale upozorňuje facebooková verze portálu Naše voda, vzhledem k poklesu teplot v ČR se komár může šířit do severnějších oblastí.

Komár tygrovaný je původem z Asie a na člověka přenáší některé nebezpečné nemoci — horečku dengue, žlutou zimnici a další. V 70. letech 20. století byl jeho výskyt poprvé zaznamenán v Evropě, konkrétně ve Francii a v Itálii. V prosinci 2007 byl zaznamenán ve Švýcarsku. Tamější populace naštěstí nebyla infikována, avšak v Itálii, kde se tento komár objevil rovněž, měl na svědomí vypuknutí horečky chikungunya, které podlehl jeden člověk. Další země, kde se tento nepůvodní druh vyskytuje, jsou Belgie a Francie; spekuluje se rovněž o zemích Pyrenejského poloostrova a Balkánu.

V roce 2010 bylo zaznamenáno nakažení turisty horečkou dengue v Chorvatsku, varování vědců platí pro Kypr, Bulharsko, Slovensko, Makedonii, Portugalsko, Turecko, Benelux, Německo a Velkou Británii.

Zdroj: Facebook Naše voda, foto Timeline

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství