ČR by se letos měla stát sedmým největším exportérem piva na světě

22. března 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Statistiky a kauzy

100_1552 pivo

Meziročně o čtyři procenta více piva se v loňském roce z ČR v porovnání s předchozím rokem exportovalo do zahraničí. Uvedl to v rámci kulatého stolu Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) výkonný ředitel svazu Jan Veselý.

Pivovary v ČR podle jeho slov vyrobily loni meziročně o 2,6 procenta více piva, přičemž ve struktuře produkce hrají stále větší roli ležáky. Největší podíl na celkovém výstavu piv si podle Veselého stále ještě udržují výčepní piva, a to 55,8 procenta, v roce 2009 ale činil podíl výčepních piv 62,3 procenta. Podíl ležáků se loni zvýšil na 37,7 procenta oproti roku 2009, kdy činil 32,6 procenta. Roste i podíl piv v kategorii „ostatní“, a to na loňských 6,5 procenta oproti podílu 5,1 procenta v roce 2009. Loni se například v ČR vyrobilo historicky nejvíce nealkoholických piv, a to 581 000 hektolitrů.

Struktura exportu piva z ČR se podle ČSPS dlouhodobě nemění a vývoz piva neustále roste. Na exportu se přitom nejvíce podílejí ležáky (75,7 procenta), výčepní piva (20,9 procenta) a ostatní piva (3,4 procenta). Postupně klesá export piva v lahvích a roste vývoz piva v sudech a zejména v PET lahvích a plechovkách.

Podle odhadu ČSPS by se měla stát letos ČR sedmou nejvýznamnější zemí na světě vyvážející pivo.

Petr Havel

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy