V ČR se krade všechno, i protipovodňové zábrany

7. února 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

odvodňovací vaky

Povodně, které v minulém týdnu zasáhly jižní Čechy, ukázaly, že nikdo nemá v popisu práce hlídat protipovodňové zábrany. Poukázala na to reportáž zpravodajské televite ČT24.

Snadno rozebratelné kovové díly přitom mohou podle televize přilákat zloděje. Tam, kde mají městskou policii, hlídají bariéry strážníci. Kde městská policie není, ale musí radnice improvizovat. Kraj se proto chce dohodnout s republikovou policií, aby u stěn hlídkovala. Mobilní protipovodňová stěna vyrostla minulý týden například u rozvodněné Lužnice v Bechyni. Její stavba byla velmi jednoduchá, práce trvala jen několik minut. „Je to skutečnějednoduchý způsob, jako stavebnice lego,“ přiblížil Miroslav Chmelík z vodohospodářské firmy Zvánovec.

Stejně snadno ale mohou stěnu rozebrat zloději. Radnice přitom měla mobilní stěnu vypůjčenou a jejímu rozkradení musela za každou cenu zabránit. „Vypůjčitel nese veškerou zodpovědnost za případné vzniklé škody,“ zdůraznila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Ostrahu postavených protipovodňových stěn ale nemá nikdo v popisu práce. Nakonec bechyňská radnice zajistila, že se u ní střídaly hlídky policie, hasičů i vodohospodářů. Na podobný problém při nedávném cvičení narazila také českobudějovická radnice. Podle primátora Juraje Thomy město k bariérám poslalo městskou policii.

Podle zástupců kraje ale strážníci ani smíšené hlídky nepředstavují systémové řešení. Hejtman Jiří Zimola uvažuje o jednání s republikovou policií, při kterém se ji pokusí přimět, aby se o bezpečnost bariér postarala.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině