V ČR je unikátní jezero kyseliny sírové

9. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

09_kys_sir_jezero

Asi tomu nebudete hned věřit, ale v naší republice je v blízkosti Plzně u obce Hromnice jezírko s poměrně vysokou koncetrací kyseliny sírové. Již jeho neobyčejná načervenalá barva napovídá, že do vody je „neradno se ponořovati“.

Prý ještě v třicátých letech byla koncetrace taková, že po namočení bot do této vody oné botě upadly podrážky. V současné době ale již déšť zředil vodu tak, že má jezírko dokonce podle místních léčivé účinky – léčí ekzémy. I díky tomu v současnosti žijí v jezírku mikroskopické řasy, kterým kyselé prostředí vody nevadí. Jiní živočichové ale v jezírku nemohou existovat.

Jezírko s obsahem kyseliny sírové vzniklo ve středověku, kdy v těchto místech byl v provozu lom na síru. V Hromnicích ji získávali ojedinělým způsobem. Břidlici vykutanou z nedalekého lomu navršili na nepropustný jílový podklad a polévali vodou z potrubí. Výluh zachytávali do kádí, který pak odpařovali a pálili v hutích. Z této těžené břidlice, obsahující velký podíl kamenců, se získávala tzv. dýmavá kyselina sírová zvaná vitriol.

V letech 1828 – 1898 začala nahrazovat podzemní těžbu těžba povrchová. Bývalý lom ve tvaru jámy 60 metrů hluboké zaplavila voda, z okolí se do něj vyluhovala břidlice. Jezírko má nyní hloubku až 18 metrů a je 190 metrů dlouhé a 130 metrů široké.

Od roku 1975 je jezírko chráněno jako přírodní památka.

Zdroj: Facebook Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě