V ČR bylo v minulosti zbytečně odvodněno 250 000 hektarů půdy

Aktualizováno 16. listopadu 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Povodeň - zatopené pole - IMG_3215

Zhruba čtvrtina zemědělské půdy v ČR je v současné době odvodněna a naopak 19 procent půd je zamokřeno. Vyplývá to ze statistik Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd (VÚMOP).

Na základě komplexního průzkumu půdy, který se prováděl v letech 1960 až 1972, bylo trvalé nebo periodické zamokření zjištěno na celkem 843 781 hektarech půdy. Následně pak došlo k umělému odvodňování. Podle VÚMOP se ale v rámci tohoto procesu zbytečně odvodnilo 249 617 hektarů půdy, přičemž zbytečně vynaložené náklady na tuto činnost dosáhly 16 miliard československých korun v tehdejších cenách. Náklady na odvodnění jednoho hektaru tehdy totiž činily zhruba 60 až 70 000 československých korun.

Nadměrné odvodnění pozemků v minulosti je také jedním z důvodů rostoucího rizika sucha na některých místech ČR. Ještě větším problémem bylo ale zbytečné utracení peněz. Vzhledem k tomu, že v roce 1985 stála stavba jednoho kilometru dálnice 12 milionů československých korun, mohlo by se za peníze ušetřené za nadměrné odvodňování postavit v té době 1 328 kilometrů dálnic.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka