Co způsobí stoupající hladina oxidu uhličitého v oceánech?

16. ledna 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

Autor: Adrian Pingstone, www.wikipedia.org, public domain

Oxid uhličitý působí na některé ryby podobně jako na člověka alkohol. I tady se dá říci, že s ním mizí rozvaha a vzrůstá odvaha, informuje server rozhlas.cz.

Hladina oxidu uhličitého v oceánech se má podle předpovědí zvyšovat. Vědci se zatím obávali hlavně o osud živočichů s vápenatými schránkami, jejichž tvorbu narušuje kyselé prostředí. Zvýšené množství oxidu uhličitého však zřejmě může mít i mnohem subtilnější, ale stále velmi významné následky. Pokud vložíme korálovou rybu klauna zdobeného (Amphiprion percula) do mořské vody s obsahem oxidu uhličitého, jaký má být podle předpovědí v oceánech na konci století, její chování se změní.

Ryba bude troufalejší a budou ji přitahovat pachy dravých ryb, kterým by se normálně vyhnula. Není třeba zdůrazňovat, že v přírodě by takové chování vedlo k jejímu rychlému konci. U hejnových ryb sapínků žlutoocasých (Neopomacentrus azysron) zase oxid uhličitý narušuje tendenci plout v určité situaci doleva nebo doprava. Ta je přitom nezbytně důležitá k tomu, aby ryby dokázaly utvořit fungující hejno.

Příčinu změněného chování ryb pod vlivem oxidu uhličitého odhalil tým australských, norských a italských vědců. Akumulace oxidu uhličitého v rybím mozku narušuje funkci neurotransmiterových receptorů GABA-A. Jakmile je vědci zablokovali, získaly ryby svou rozvahu a smysly zpět. GABA-A receptory má většina obratlovců i bezobratlých živočichů. Je proto pravděpodobné, že změny chování způsobené zvýšeným množstvím oxidu uhličitého ve vodě se nebudou týkat jen klaunů a sapínků, ale i mnoha dalších mořských živočichů.

Zdroj: Nature Climate Change, redakce ČRo Leonardo 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině