Členstvím v Mezinárodní velrybářské komisi přispívá ČR k ochraně velryb

26. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

velryba gronska

Česká republika platí za členství v Mezinárodní velrybářské komisi 700 000 korun ročně. Informoval o tom portál blesk.cz., s tím, že ministerstvo životního prostředí tvrdí, že se jedná o přispění ČR k otázce ochrany ohrožených druhů.

Česká republika je stejně jako další státy členem stovek různých mezinárodních institucí. Některé z nich vypadají na první pohled ve spojení s malým státem v evropském vnitrozemí podivuhodně. Například Mezinárodní úřad pro mořské dno (International Seabed Authority) nebo právě Mezinárodní velrybářská komise (International Whale Commission, IWC). Státní úřady členství v nejrůznějších mezinárodních organizacích hájí, třebaže na ně jdou ročně miliardy. V roce 2015 dala Česká republika celkem za členství v těchto institucích kolem 3,5 miliardy korun. Jak řekla Blesk.cz Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí, za členství v IWC Česko platí ročně kolem 710 tisíc korun.

Resort odmítá zpochybňování významu členství. „Mezinárodní velrybářská komise představuje jediný celosvětově funkční nástroj pro regulaci lovu velryb. Členství ČR v IWC je především naším příspěvkem ke globální ochraně ohrožených druhů, kdy se ČR řadí k tzv. ochranářským státům, které lov kytovců odmítají jak z důvodů ekologických (zachování dostatečně početných populací kytovců je klíčové z hlediska ekologie mořských ekosystémů), tak z důvodu etických,“ vysvětlila Pospíšilová.

Zdroj: blesk.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství