ČIŽP udělila pokutu společnosti B-BIO za porušení vodního zákona

3. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ČIŽP - jímka nezkolaudovaná

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 160 tisíc korun společnosti B-BIO, s.r.o. za užívání nezkolaudovaného silážního žlabu a zemní jímky, která nezaručovala ochranu jakosti vod. Uvedla to dnes mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

Při kontrole v únoru 2015 v areálu společnosti ve Velké Bíteši inspektoři zjistili, že žlab a jímka bez izolace jsou využívány ke skladování siláže a jímání silážních šťáv. Firma tím porušila vodní zákon. „Silážní šťávy, byť biologicky odbouratelné, patří mezi závadné látky. Je nutné s nimi nakládat tak, aby nedocházelo k ohrožování kvality povrchových a podzemních vod. Silážní žlab s vyhloubenou zemní jímkou bez jakékoliv izolace je naprosto nevhodným zařízením. V tomto případě se jednalo o zcela zjevné porušení právních předpisů,“ uvedl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Společnost B-BIO se proti pokutě udělené ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo.

Naše voda, ilustrační foto zmiňované jímky: ČIŽP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace