Čistit vodu je stále obtížnější

16. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

Čističky se potýkají se stále novými druhy odpadů

Čištění odpadních vod je mnohem složitější než dříve.Ve vodě se objevuje množství chemikálií, které není možné odstranit biologickou cestou. Píše o tom Jihlavský deník.„Ve městě, jako je Pelhřimov, nestačí vodu čistit bez použití chemie. Voda, která do čističky přijde, obsahuje látky medikamentálního charakteru, jako je penicilin. S takovými látkami bychom se biologicky vypořádat nedokázali,“ konstatoval v Deníku vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Stanislav Kropáček.„V  dnešní době je naprosto běžné, že ve vodě, která k nám na čističku přijde, najdeme třeba injekční stříkačku,“ dodal Kropáček. Kupříkladu Častrov sází na mechanicko-biologické čištění. Místní nová čistička je zatím ve zkušebním provozu, obec je s ní ale spokojena už teď. „Voda prvně projde několika stupni mechanického čištění a pak je kal naočkován bakteriemi, které si s ním umějí poradit,“ popsala častrovská starostka Jana Houšková.

V Obratani podle Deníku zašli ještě dál, vystačí si s čistě biologickým řešením. Obec, kde se do čistírny odpadních vod slévá jak voda z domácností a firem, tak i voda dešťová, přistoupila v  loňském roce k používání amerických sušených bakterií, které se v pravidelných intervalech přidávají do vody v čistírně.

„Prakticky všechny čističky v okolí musely nedávno projít revitalizací, protože množství znečišťujících látek, které vypouštěly, neodpovídalo požadavkům České inspekce životního prostředí. My jsme nic takového podstupovat nemuseli,“ pochvaluje si použití sušených bakterií starosta Obrataně Josef Hovorka.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace