Čistírna v Karviné bude ještě efektivněji odstraňovat dusík z odpadní vody

Aktualizováno 16. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

foto: Boris Renner, tel: 777 581 980 © 2015m www.ostravaci.cz, www.studiorenner.cz, www.videominuta.cz

V Karviné začali budovat moderní čistírnu odpadních vod. Investice dosáhne pěti milionů korun a hotovo bude v září, řekl mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. Marek Síbrt.

„Čistírna odpadních vod v Karviné byla dimenzována na vyšší objem čištěných odpadních vod, než je současná realita. Aktivační nádrž, která tvoří pomyslné srdce čistírny odpadních vod, a je zde za přístupu vháněného vzduchu odstraňována naprostá většina organického znečištění vody, ale dokáže do jisté míry odbourávat i sloučeniny dusíku a fosforu. Aktivační nádrž má v Karviné tři koridory. My v současnosti používáme pouze dva, a tato kapacita je pro nás dostatečná. Třetí z nich je technologicky nevystrojen a slouží fakticky jako rezerva. Proto jsme se jeho část rozhodli využít,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Část třetího koridoru bude tedy použita k takzvané postdenitrifikaci. Jde o proces, kdy se nežádoucí dusičnany ve vodě přeměňují na oxidy dusíku a plynný dusík. Známým zdrojem dusíku jsou fekálie, ale také hnojiva používaná v zemědělství. Přítomnost tohoto prvku ve vodě vytváří vhodné prostředí pro růst řas a sinic.

Projekt zahrnuje stavební oddělení poslední části třetího koridoru aktivační nádrže a vytvoření nádrže sloužící k postdenitrifikaci, propojení všech potřebných součástí čistírny s nově technologicky vystrojenou nádrží, ale také například instalaci čerpadel, elektroinstalace, měření a regulace.

Původní čistírna odpadních vod v Karviné byla vybudována v roce 1961. Postupně byla modernizována a rozšiřována. Nové moderní zařízení za více než 400 milionů korun bylo vybudováno v letech 1998-2001. Čistírna má kapacitu 88 tisíc ekvivalentních obyvatel a denně dokáže zpracovat až 30 tisíc krychlových metrů odpadních vod.

Naše voda, foto: Severomoravské vodovody a kanalizace a.s.

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace