Čištění oceánů – z plastů lze při plavbě vyrobit palivo

Aktualizováno 13. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

moře - IMG_7097

Námořníkovi Jamesi Holmovi, který brázdí moře a oceány déle než čtyřicet let, se spolu s jeho parťákem, chemikem Swaminathanem Rameshem, povedlo najít způsob, jak z plastů chemicky získat ropu pomocí malého mobilního konvertoru. Píše o tom ekologický portál enviweb.cz.

,,Několik let zpátky jsem se plavil podél Panamského průlivu a u jednoho ostrova v Atlantiku se zastavil u pláže, která byla celá pokrytá plastovými odpadky. Řekl jsem si, že bychom s tím měli něco udělat,“ popisuje kapitán Holm, který nezůstal jen u slov. Se svým partnerem Rameshem založili nejdříve neziskovou společnost Clean Oceans International a začali se procesem přeměny plastů v ropu zabývat do hloubky. Ramesh vytvořil speciální konvertor, kde se plast zahřeje na vysokou teplotu, materiál se takzvaně depolymerizuje a po kondenzaci par vzniká směs podobná surové ropě, která disponuje různou kvalitou. Palivo se dá pak použít přímo k pohonu samotné lodi.

Tímto způsobem by se podařilo zabít několik much jednou ranou – čistit oceány, šetřit přírodní zdroje a peníze za nové palivo, ale i spalovat plasty ekologicky šetrněji. Podstatným kladem procesu je totiž i to, že spálením vyprodukované ropy vznikne asi 5krát méně oxidu uhličitého, než kdyby se spalovaly původní plasty.

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto (moře) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině