Čína má problémy se znečištěnou vodou i kyselými dešti

Aktualizováno 6. června 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Ilustrační foto

Internetový server Českého rozhlasu uvedl, že životní prostředí v Číně je nadále degradováno. Přiznává to čínské ministerstvo životního prostředí, podle kterého je více než polovina měst zasažena kyselými dešti.

Čína v současnosti vypouští i nejvíce skleníkových plynů na světě a snaha o zlepšení současného stavu zatím nepřináší kýžené výsledky. Podle expertů tak nejlidnatější země světa platí daň za ekonomický rozvoj bez ohledu na ekologii.

S varovnou zprávou vystoupil náměstek ministra životního prostředí, který zveřejnil další alarmující údaje. Podle nich je voda ve více než 16 procentech velkých řek tak špinavá, že se nedá použít ani při zavlažování.

Silně znečištěné je i mořské pobřeží v nejrychleji se rozvíjejících oblastech včetně Šanghaje nebo jižní provincie Kuang-čou. Experti také měřili kvalitu ovzduší v 471 městech a jen ve zhruba 4 procentech z nich dýchají jejich obyvatelé čistý vzduch.

Velkým problémem jsou i těžké kovy, hlavně olovo. Jejich únik do ovzduší vyvolává i sociální protesty, které končí střety s policií. Podle odborníků je příčinou současného stavu snaha provinčních vlád zajistit hospodářský rozvoj na úkor ochrany životního prostředí.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě