Čína hodlá investovat do úprav podzemní vody 35 miliard juanů

Aktualizováno 31. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

IMG_6897 mlha nad rybníkem po výlovu

Podzemní voda je v Číně důležitý vodní zdroj. Přílišné využití a zhoršení kvality podzemní vody se proto v Číně, jak upozorňuje China Radio International, stává důležitou otázkou.

Podle odpovědného činitele čínského ministerstva ochrany životního prostředí proto hodlá Čína v následujících deseti letech vynaložit 35 miliard čínských juanů na úpravy podzemní vody. Před několika dny bylo zveřejněno první celostátní ustanovení o úpravě podzemní vody a Čína poprvé v rámci celé země uspořádala práce týkající se úprav podzemní vody. To symbolizuje, že se ochrana podzemní vody před znečištěním se stala součástí státní politiky. Šéf oddělení pro ochranu proti znečištění při čínskému ministerstvu ochrany životního prostředí Zhao Hualin informoval o tom, že na základě tohoto ustanovení bude v budoucnu prostřednictvím zákonných, ekonomických a technických metod chráněna podzemní voda.

„Podzemní voda je důležitý vodní zdroj naší země, je v těsném vztahu se zdravím i životem obyvatel. Proto budeme podle ustanovení přísně kontrolovat zdroje pitné vody a zdroje znečištění, budeme považovat ochranu zdrojů pitné vody a likvidaci zdrojů znečištění za těžiště práce. Prostřednictvím přísného plnění ustanovení a zdokonalování mechanismu na ochranu proti znečištění zajistíme kvalitu pitné vody.“

V uplynulých letech se zrychlovala urbanizace a industrializace Číny a v některých oblastech Číny došlo k přílišnému využití podzemní vody a k velkému poklesu hladiny podzemní vody. Zhao Hualin poukázal na to, že znečištění podzemní vody je často trvalé, komplikované a nenápadné. Úprava znečištěné podzemní vody je možná, ale velmi drahá. Poškození životního prostředí je často nevratné, což povede k velkým ekonomickým ztrátám společenství. Informoval o tom, že v následujících deseti letech hodlá Čína investovat 35 miliard čínských juanů na ukončení trendu zhoršování kvality podzemní vody.

Zdroj: China Radio International

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka