Čimelice budou mít čistírnu odpadních vod za 52 milionů

25. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

ČOV - ilustrační foto

Čimelice na Písecku budou mít novou čistírnu odpadních vod, která přijde na padesát dva milionů korun. Získala na ni dotaci a stavět začne v nejbližších dnech, píše Písecký deník. 
Čimelická čistírna je dalším krůčkem k úspěšnému uskutečnění projektu Revitalizace orlické nádrže.
Čistička by měla být hotová do konce příštího roku. „Třetinu projektu a financí zabírá samotná čistírna odpadních vod, takže něco proinvestujeme ještě letos. Pak přijde na řadu páteřní síť, kde vznikne několik nových větví,“ uvedl v Deníku starosta Čimelic Vladimír Pánek. Na řadě míst budou podle jeho slov napojené stávající sítě (větve), které už fungují.

Kompletní výměna kanalizace v Čimelicích by byla asi o dalších sto milionů korun dražší. „Důležité je začít, udělat čistírnu, páteřní síť a základní větve, aby se napojil maximální počet obyvatel. V následujících letech pak budeme podle financí připojovat další jednotlivé domy,“ konstatoval starosta. Zatím se tedy stavba týká větví, které napojí co nejvíce čimelických obyvatel.

Jak bude čističku provozovat, obec zatím neví. „Pokud si to necháme někým provozovat, většinu peněz dáme provozovateli. Chtěli bychom si čistírnu provozovat přes vlastní servisní organizaci. Tím bychom ušetřili nějaké peníze, které bychom mohli vložit do splátek a zaplatit tak úvěr dřív,“ nastínil Deníku starosta obce.

Zdroj a více: Deník.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace