Chystají se na stoletou vodu

Aktualizováno 28. dubna 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

Projekt protipovodňových opatření počítá ve městě Litomyšl s navýšením Primátorské hráze, která není v současnosti připravena na stoletou vodu. Jak píše Blanenský deník, město čeká stavba poslední etapy protipovodňových opatření.

Zídky, poldry a úpravy koryta mají Litomyšl ochránit před dalšími záplavami. Radní nyní čekají, jestli stát uvolní na jejich uskutečnění peníze.

Projekt za osmdesát pět milionů korun mimo jiné počítá s navýšením Primátorské hráze. „V současné době totiž její hrana neodpovídá stoleté vodě,“ vysvětlil místostarosta Radomil Kašpar. Má jít o poslední opatření proti velké vodě. „Počítáme také s ochranou proti takzvané rychlé vodě. Malé poldry budou navádět vodu, aby se dostala do řeky, aniž by protekla městem. V minulosti nám totiž tekla po Lánech a do domů,“ uvedl starosta Michal Kortyš.

Lidé si pamatují velkou povodeň z roku 1984, kdy voda, která přišla od zámku, zatopila náměstí. „Dešťovou vodu už mámevyřešenou,“ řekl Michal Kortyš.

Záplava postihla město i v roce 1997. „Vylila se tehdy řeka, voda letěla Partyzánskou ulicí, na náměstí, na Lány a Komenského náměstí. Litomyšl se totiž nachází v ideálním dolíku, takže to můžeme koupit ze všech stran. Byla zatopená i nemocnice. Postupně se ale těchto problémů zbavujeme,“ dodal místostarosta Vojtěch Stříteský. Právě navýšení Primátorské hráze zabrání zatopení města korytem Drahošky. Projekt řeší úpravu břehů a vylití Loučné. První nápor vody od Poličky zastaví poldr.

Zdroj: Blanenský deník

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině