Chrudimské vodárny zrekonstruovaly část úpravny vody Monaco

13. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

uv-pitna-voda

Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim dnes otevřela rekonstruovanou linku v úpravně vody Monaco u Chrudimi. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že náklady dosáhly zhruba 70 milionů korun a firma je platila ze svých prostředků.

Nová technologie musela zvládnout proměnlivou kvalitu surové vody, která do úpravny přitéká z přehrady Křižanovice na řece Chrudimce.“V současnosti činí denní produkce 90 litrů za vteřinu, povoleno máme až 170 litrů,“ uvedl výrobně-technický náměstek společnosti Petr Kavalír. Celková kapacita úpravny je asi 350 litrů za vteřinu. Rekonstrukci druhé linky společnost zatím neplánuje.

Úpravna, která byla uvedena do provozu v roce 1981, je součástí východočeské vodárenské soustavy, která sahá od Chrudimi přes Pardubice a Hradec Králové do Náchoda. Chrudimské vodárny odebírají vodu kromě Monaka také z vrtů u Podlažic.

Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim patří městům a obcím na Chrudimsku. V loňském roce vytvořila zisk před zdaněním asi 1,9 milionu korun. Vlastní vodárenskou infrastrukturu, kterou dlouhodobě pronajala provozní Vodárenské společnosti, v níž drží 95 procent rakouská společnost Energie AG Bohemia. Ta v hospodářském roce 2014/2015 skončila s čistým ziskem více než 22 milionů korun.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (úpravna vody)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace