Chrudimské vodárny rozšiřují instalaci „chytrých“ vodoměrů

Aktualizováno 28. listopadu 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

vodomer-novy

Chrudimské vodárny rozšiřují instalaci „chytrých“ vodoměrů u spotřebitelů. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že k předchozím zařízením, u nichž je možné odečítat data z auta, přibývají další, jež informace odesílají každých šest hodin on-line.

Nejdál společnost pokročila v Hlinsku, kde zkouší pilotní projekt u několika stovek odběrných míst, uvedl Roman Pešek, ředitel Vodárenské společnosti Chrudim. Firma na zavádění technologie spolupracuje s vlastníkem vodárenské infrastruktury, společností Vodovody a kanalizace Chrudim. „Chtěli bychom na základě těchto zařízení vyhodnocovat ztráty v oblastech v reálném čase. Dalším krokem je využívání znalosti e-mailových adres odběratelů, rádi bychom je třeba upozornili, že jim protéká záchod,“ uvedl Pešek. Inteligentní vodoměry dokážou detekovat chybové stavy a abnormality a vyslat o tom hlášení. Ve chvíli, kdy se v alarmu objeví něco mimořádného, data se analyzují a na místo případně vyjíždí technik.

Prvních několik set „chytrých“ vodoměrů bylo v minulosti instalováno do odběrných míst, kam byl špatný přístup, například i kvůli psům u domů. Pracovník vodáren je schopen načíst data z pomalu jedoucího auta. Takto se zjišťují stavy vodoměrů například v Třemošnici. Celkově je osazeno oběma typy inteligentních vodoměrů asi deset procent sítě.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace