V Chrudimi si lze zahrát vodní loutkové divadlo

Aktualizováno 27. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vietnam vodní divadlo

Od konce loňského roku až do 27. září 2015 je v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi otevřena výstava „Divadlo zrozené z vody“. Za nepříznivého počasí může být návštěva této expozice, jak zjišťovala i redakce portálu Naše voda, zajímavým zážitkem.

Většina exponátů na výstavě pochází přímo z Vietnamu – muzeum je získalo do své sbírky během badatelské cesty do Hanoje a okolí delty Rudé řeky, kde se tradice tohoto druhu umění zrodila. Návštěvníci se také mohou těšit na zmenšený model vodního divadla, ve kterém si sami vyzkouší manipulaci s loutkami.

Vietnam je zemí, jejíž břehy omývá Jihočínské moře a kam letní monzun pravidelně přináší od dubna do října období dešťů. Voda je tak po staletí v této zemi divadelním jevištěm, hereckým prostorem a zároveň jednotícím motivem divadelních výstupů. Díky ní se zrodila ve střední a nížinné části severního Vietnamu, deltě Rudé řeky, tradice vodního divadla překládána jako „loutky tančící na vodě“ sahající do 12. století.

Expozice „Divadlo zrozené z vody“ je jedním z příspěvků muzea k letošnímu výročí 65 let od počátku navázání diplomatických vztahů České republiky s Vietnamskou socialistickou republikou. Muzeum k této příležitosti připravuje řadu dalších doprovodných akcí a programů pro veřejnost.

Fotoreportáž z expozice si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde!

Naše voda, foto Naše voda – Ivana Goldová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství