V Chrudimi je možné navštívit výstavu o pivovarnictví Pardubicka

13. ledna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

SONY DSC

Až do neděle 26. ledna mohou zájemci navštívit výstavu o pivovarnictví v Pardubickém kraji, kterou připravilo regionální muzeum v Chrudimi. Informovala o tom Alena Dufková z uvedeného muzea.

Tak jako jinde v Čechách, i v našem kraji můžeme vysledovat historii této činnosti až do středověku. Není však možno téma podrobně a v celé šíři na výstavě obsáhnout, pokud si uvědomíme, že jen za posledních sto let, kterému se zde věnujeme, bylo nebo je v kraji v činnosti celkem 41 pivovarů. Toto období, 1913–2013, nebylo vybráno náhodou. Roku 2013 slaví jeden z předních pivovarů v kraji, Pivovar Rychtář v Hlinsku, sté výročí zahájení provozu.

Za posledních 100 let postupně mnoho pivovarů zaniklo, pouze tři největší, a to zmíněný hlinecký Rychtář, dále Měšťanský pivovar v Poličce a Pardubický pivovar, přečkaly až do dnešní doby. Zároveň však v posledních letech vzniklo a vzniká mnoho nových minipivovarů nebo restauračních pivovarů. Výstava v Chrudimi prezentuje šest minipivovarů, kromě jejich stručné historie také bohatou fotodokumentací, archivními materiály, ale také trojrozměrnými předměty i krátkými filmy dokumentujícími výrobu piva.

Nebude chybět náznak staročeské hospody, návštěvníci si také budou moci vyzkoušet své znalosti nebo si přečíst naše noviny věnované historii, zajímavostem i jednotlivým pivovarům. Dále připravujeme ochutnávku piv z pivovarů a pivovárků kraje spojenou s prodejem produktů, které v běžných obchodech nebo restauracích nejsou zastoupeny.

Zdroj a foto: www.muzeumcr.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony