Chorvaté stojí o české poradenství ve vodohospodářské oblasti

4. listopadu 2011 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

DSCN1902 voda v umělém korytu 2

Ve dnech 26. až 30. října se v chorvatském letovisku Vodice uskutečnil již 6. ročník vodohospodářské konference „Aktuální problematika vodního hospodářství a odpadních vod“ za účasti ČR. Výsledek? Chorvaté stojí o české zkušenosti v tomto oboru.

Díky velmi úspěšné účasti českých odborníků a firem na předchozích třech ročnících největší vodohospodářské konference v zemích západního Balkánu, souhlasil i pro letošní rok Chorvatský svaz vodovodů a kanalizací s tím, že ČR bude nejen opět hlavním partnerem, ale že se jeho účast na konferenci dále rozšíří. Dalšími partnery této konference byl Chorvatský svaz stavebních inženýrů, Ministerstvo pro regionální rozvoj, lesnictví a vodního hospodářství HR a státní podnik Hrvatske vode.

O české zkušenosti s přípravou vodohospodářského sektoru na vstup do EU se s chorvatskými odborníky podělila bývalá ředitelka odboru ochrany vod MŽP ČR Veronika Jáglová (nyní zastupující firmu VRV a.s.) a problematiku využívání evropského financování přiblížil zástupce firmy Eurovision. Velký zájem o české zkušenosti si vysvětlujeme tím, že s blížícím se vstupem Chorvatska do EU si kompetentní pracovníci začínají čím dál více uvědomovat důležitost odborné přípravy tendrů a projektů. První zkušenosti totiž odhalily naprostý nedostatek kvalifikovaných odborníků, který by mohl připravit Chorvatsko o finance z evropských fondů.

Účast českých firem, na jejíž přípravě se významně podílela ZK CzechTrade v Záhřebu, měla letos mnohem vyšší úroveň jak co do počtu firem, tak především pokud se týká kvality prezentací. Firma Agro Eko s.r.o z Ostravy představila aerobní fermentátor EWA, který se je již nainstalován na dvou místech v Chorvatsku. Jedná se o unikátní technologii, která v zařízení velikosti kontejneru je schopná ročně zpracovat 2000 tun jakéhokoli biologicky rozložitelného odpadu (včetně kalu z čističek odpadních vod) samozahříváním. Výsledným produktem je buď nezapáchající a zkompostované hnojivo, nebo palivo, ze kterého lze vytvořit i brikety. Zařízení EWA mohli shlédnout účastníci konference před dvěma lety ve funkci přímo před hotelem ve Svatem Martinu. Představitelé firmy rovněž převzali za tento výrobek zlatou medaili Mezinárodní asociace inovátorů se sídlem v Budapešti, která jim byla udělena v průběhu veletrhu inovací AgroArca Slatina, kde byla ČR rovněžzemě-partner.

Z ostatních českých firem zaujala firma Envi-Pur, s.r.o., která již v Chorvatsku postavila řadu menších čističek i firma VRV, Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a.s. z Prahy, která podobně jako Eurovision, a.s. nabízí zkušenosti s přípravou projektů a tendrových dokumentací pro evropské tendry. V neposlední řadě je třeba zmínit společnost OSMA, zpracování plastů, s.r.o. z Humpolce, která zaujala především svými odhlučněnými vodovodními trubkami a Zakládání staveb a.s., která v listopadu zahájí výstavbu nákladového terminálu v přístavu Gađenica u Zadaru. Mimo českou účast se po vlastní linii účastnila i Jihomoravská armaturka a.s. na stánku firmy SET Inženjering d.o.o.

O prospěšnosti akce vypovídá hned několik skutečností. Počet účastníků neustále narůstá, letos se registrovalo téměř 600 expertů nejen z Chorvatska, ale i z okolních zemí. Počet českých firem navzdory krizi vzrostl, všechny přislíbily účast i v příštím roce. Pozornost věnovaná českým partnerům byla vysoká. Byla navázána řada kontaktů a přislíbena další spolupráce na několika projektech. Např. VRV a.s. dokončuje ideový projekt pro ČOV v Poreči. Požadavkem města je dosažení (i za vyšší cenu) maximální kvality pročištěné vody, aby mohla být dále upotřebitelná např. pro zavlažování. Dalším specifikem je sezónnost, kdy v letních měsících vzroste až desetinásobně spotřeba vody. K uspokojení těchto požadavků je tedy nejvhodnější modulární systém membránových filtrů.

ZÚ Záhřeb se ve spolupráci s ZK Czechtrade zaměřil na oblast vodního hospodářství již v roce 2007, kdy z prostředků projektu ekonomické diplomacie zorganizoval exkurzi pro dvacet nejvýznamnějších představitelů oboru z Chorvatska na návštěvu čističek, firem a institucí v ČR. Tam se zrodila myšlenka spoluúčasti na konferenci, která dosáhla koncentrace expertů z oblasti vodohospodářství, jaké není možné dosáhnout na žádném veletrhu.

Zdroj: businessinfo.cz, informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace