ČHMÚ: V jižních a západních Čechách se zvednou hladiny řek

Aktualizováno 4. ledna 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

hladina5

Varování před vzestupem hladin řek v Jihočeském, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském a Ústeckém kraji vydal dnes Český hydrometeorologický ústav. Povodňová bdělost platí od dnešní 22. hodiny do soboty do 15. Hodiny.„Očekáváme výraznější srážky na severozápadních návětřích hor a Českomoravské vrchoviny, kde by do sobotního rána mohlo spadnout 10 až 40 mm srážek,“ varují meteorologové. Vydatně pršet by mělo zejména v Krušných a Jizerských horách. Na zbytku území spadne podle meteorologů od pěti do 15 mm srážek.

„Vzhledem k silnému a teplejšímu proudění a srážkám během večera a noci na sobotu lze tedy očekávat vzestup hladin řek,“ uvedl ústav. V povodí Ohře může být překročen 1. SPA (bdělost), a to na toku Svatavy a Chomutovky. Stejnou situaci předpokládají také v povodí Lužické Nisy u toku Smědé, v povodí Berounky a také v povodí Malše a Lužnice.

„V sobotu by měly hladiny toků kulminovat a překročen by měl být limit 2. SPA (pohotovost) a to zejména v povodí Úslavy a Klabavy. Lidé by měli sledovat vývoj situace a rozhodně se vyvarovat jízdám na lodi nebo otužileckému koupání,“ dalal ČHMU.

Naše voda

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině