Chlumeckým rybářům vzala povodeň pětinu ryb

30. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

výlov atmosféra podzimního rána - IMG_8280

Díky výlovům mohou rybáři konečně vyčíslit ztráty z letošních povodní. Jak přitom informovala televize ČT 24, například rybáři z Chlumce nad Cidlinou mluví o největších povodňových ztrátách v historii.

Tisíce ryb červnová voda odnesla nebo poškodila natolik, že uhynuly. Jaké ztráty vlastně rybářům vznikly, odhalují podzimní výlovy. Rybáři z Chlumce zjišťují, že jim velká voda vzala tak pětinu produkce. Ryby jsou kvůli záplavám i menší. „Vypláchlo to živiny z rybníka, což trvá tři neděle, než naskočí znovu plankton. A pokud vám stoupne rybník o 60 centimetrů, tak se nedá krmit,“ vysvětlil Pavel Berger z chlumeckého rybářství.

Další komplikací letošních výlovů je, že se kvůli záplavám ryby promíchaly, když k těm na prodej připlavaly ty menší. „Musíme víc třídit, počítat s autem navíc, aby to odvezlo zase zpátky do rybníků,“ konstatoval Bergrův kolega Ladislav Vacek.

V celém Česku mají letošní záplavy na svědomí, zatím stále jen podle odhadů, asi 1 100 tun ryb. Předběžná škoda podle ministerstva představuje až 90 milionů korun.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka