CHKO revitalizovala naučnou stezku Kotvice a vybudovala ptačí pozorovatelnu

Aktualizováno 3. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

poz

Kotvice je asi nejznámější rezervace Poodří a odjakživa je spjata také s naučnou stezkou. První naučná stezka tudy vedla už v osmdesátých letech. CHKO Poodří loni přistoupila k její celkové revitalizaci. Celý projekt trval téměř rok, uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) na svém webu.

Stezku tvoří 9 informačních panelů umístěných na trase mezi Novou Horkou a Pasečným mostem, trasa je v terénu vytyčena klasickým značením. U rybníku Kotvice je navíc umístěna nová ptačí pozorovatelna. Jednotícím grafickým prvkem jsou poutavé ilustrace Ivany Kolářové, které věrně zachycují přírodu, krajinu i její obyvatele. Stezku jsme nazvali „putováním krajinou proměn“. Na necelých čtyřech kilometrech poznáte Poodří jako zajímavou, rozmanitou krajinu, která se vlivem člověka a činnosti nespoutané řeky Odry neustále mění, ale přesto si zachovává svůj půvab a přírodní bohatství. Maskotem stezky je vydra říční, která je také hlavní hrdinkou komiksového stripu, který najdete na každém zastavení.

ns

Za zmínku stojí také samotná konstrukce infopanelů, kterou tvoří neopracované, masivní akátové kůly. Trnovník akát je dřevinou, která do Poodří nepatří, a proto je v našem zájmu tyto dřeviny likvidovat. Tímto způsobem dřevo vykácených akátů posloužilo dobré věci. Dřevo je navíc velmi odolné a konstrukce má přírodní, pro návštěvníka atraktivní podobu.

Zdroj a foto: AOPK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině