Chcete si pořídit elektrický létající kajak?

30. června 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

létající kajak s_1340118106

Jednomístný letoun z uhlíkatých vláken „FlyNano“ určený pro start a přistání na vodě se ve své elektrické verzi poprvé vznesl tento měsíc nad jezerem Hepari ve Finsku. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz.

Zkušební let se uskutečnil rok po předvedení jeho benzinové verze na letecké show v Německu v roce 2011. Výrobce nyní počítá s jeho komerční produkcí. Když byl koncept FlyNano minulý rok představen na veletrhu Aero 2011 ve Friedrichshafenu v Německu, počítalo se u něj především s jeho osazením spalovacím motorem ve dvou výkonových verzích (24 a 35 kW). Vývoj elektrických motorů a baterií ale natolik pokročil, že dovolil změnu koncepce a výrobce zareagoval na rostoucí poptávku po elektrickém pohonu. Cestovní rychlost elektrického kajaku (s motorem 20 kW) je kolem 140 km/h (87 mil za hodinu). Směrové kormidlo je řízeno pedály a elevační křidélka s brzdícími klapkami se ovládají intuitivně pravou rukou pomocí táhla. Protože chybí čelní sklo, je prý dobré se obléci do něčeho nepromokavého. Změnou koncepce na elektrický pohon se podařilo snížit vibrace a provoz je ve srovnání se spalovací verzí nesrovnatelně tišší, takže nebude rušit klid v krajině.

Propagační část textu na stránkách výrobce oslovuje zákazníky: „Pokud jste někdy měl pilotní průkaz, budete s Nano létat hned po vybalení z krabice.“ Protože letající kajak má hmotnost pod 70 kg, k jeho provozu v některých zemích pilotní průkaz ani mít nemusíte. Česka se to ale netýká. Pokud vás létající kajak zaujal a rozhodnete se psát objednávku, ještě jednou vše dobře zvažte. Žádná z verzí FlyNano toho zatím ve vzduchu moc nepředvedla. Přistávat na vodě rychlostí okolo 70 km/hod také bude docela slušný adrenalinový zážitek, už jen ta roztočená vrtule těsně u hlavy. Rozhodně budete potřebovat kvalitní přílbu a trochu štěstí, aby když začne docházet v „baterkách šťáva“, bylo kam sednout. Daleko široko by totiž neměla dělat vlnky žádná lodička.

Zdroj: www.osel.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony