Chcete se napít z Císařského pramene?

22. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

SOOS - císařský pramen

Studená, středně mineralizovaná železnato sírano – hydrouhličitano – chloridová sodná kyselka se zvýšenými obsahy berylia a arzénu – tak popisuje vodu z Císařského pramene v Národní přírodní rezervaci Soos na Chebsku tabule na naučné stezce.

Portál Naše voda uvedenou lokalitu navštívil (kompletní reportáž z rezervace Soos přineseme jako tip na vodní výlet v průběhu tohoto týdne), a vodu z pramene ochutnal. Pocitově jde o velmi jemně perlivou minerálku, od jejíž konzumace ale může slabší povahy odrazovat skutečnost, že zejména díky svému složení není ani náhodou bez chuti a zápachu. Jinak je ale doušek z Císařského pramene velmi osvěžující.

Teplota v jímce u Císařského pramene kolísá podle ročního období mezi 14-18°C. Podle zvýšené teploty jde o termální vodu z hlubokého podloží, která vystupuje po zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami v třetihorní pánevní výplni. I proto jde o pramen, který je nejteplejším přírodním vývěrem v Chebské pánvi.

Zmíněná Národní přírodní rezervace Soos se nachází v centrální části Chebské pánve, zhruba šest kilometrů východně od Františkových lázní. Vlastní chráněné území leží v dílčí Sooské pánvičce vytvořené mezi tektonickými zlomy, které dnes kopíruje Vonšovský potok na západě a potok Sázek na východě. Rezervace Soos byla vyhlášena v roce 1964 a rozkládá se na ploše 221 hektar.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině