ČEZ modernizuje vodní elektrárnu v Pardubicích

Aktualizováno 28. října 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla

rekonstrukce malé vodní elektrárny - foto ČEZ

V minulém týdnu byla dokončena betonáž vtoku malé vodní elektrárny v Pardubicích na řece Labi, která patří mezi výrobní zdroje společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Provedené stavební práce jsou součástí rozsáhlé modernizace, která řeší celkovou výměnu současné technologie. Informoval o tom Jiří Kosina, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. „Snahou nového technického řešení bude maximální využití stávajících stavebních a strojních konstrukcí,“ říká Oldřich Kožušník, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje. A zároveň dodává: „Pro elektrárnu je vyprojektována nová přímoproudá Kaplanova turbína s oběžným a plně regulovaným rozváděcím kolem, společně s novým generátorem a převodovkou. Současně bude také instalován nový řídicí systém.“

Po demontáži stávající technologie začala betonáž vtoku, jejíž dokončení dne 20. října se stalo důležitým a stavebně zajímavým milníkem. Byla provedena samozhutnitelným betonem, kterého se spotřebovalo  68 m3. Montáž nové technologie se uskuteční na začátku roku 2012 a dokončení modernizace je plánováno na začátek jara.

Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Mži, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce.Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. V regionu východních Čech společnost provozuje osm malých vodních elektráren – Hradec Králové, Les Království, Pardubice, Pastviny, Práčov, Předměřice, Přelouč a Spálov.

Zdroj: ČEZ

Související rubriky: Přehrady a vodní díla