ČEVAK zahajuje v úterý opravu Samsonovy kašny v Českých Budějovicích

31. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Samsonova kašna ČB Martin Křepela

V úterý 1. září bude na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích k vidění nevšední atrakce – společnost ČEVAK zahajuje opravu Samsonovy kašny. Jak dnes uvedla mluvčí ČEVAK Jitka Kramářová, akce začíná už v 8.00 hodin.

Podle jejích údajů bude odstraněna samotná socha Samsona pomocí jeřábu. Den nato proběhne druhá akce ČEVAKu, a to stěhování sochy Zvířete (Umění ve městě) z Piaristického náměstí do areálu společnosti pod Vodárenskou věží. To začíná už v 7.15 hodin.

Samsonova kašna je považována za jednu nejkrásnějších barokních památek města. Byla postavena na místě pranýře s původním záměrem jako zásobárna vody. Stavba probíhala v letech 1721 až 1727. Vedením stavby byl pověřen jezuita František Bauguta z Jindřichova Hradce, socha Samsona se lvem a sochy Atlantů jsou dílem bratří Dietrichů. Velký podíl na kašně má i kamenický mistr Zachariáš Horn. Kašna patří mezi největší v celé zemi, její průměr je 17 metrů. Ve středu je umístěn kamenný podstavec se čtyřmi chrliči vody po stranách. Nad nimi stojí čtyři sochy Atlantů, kteří drží nad hlavami velkou kruhovou mísu, v níž stojí socha Samsona na lvu.

Naše voda, foto: Wikipedia, autor Martin Křepela

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace