Cestovat k červené řece nemusíte do USA. Stačí zajet do Podkrkonoší

12. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

říčka Oleška - IMG_5961

Vidět na vlastní oči červenou řeku připomínající někdejší hit Heleny Vondráčkové „Red River Valley“ můžete přímo v naší zemi, například v blízkosti obce Košťálov v Podkrkonoší. Přesvědčil se o tom o uplynulém víkendu i portál Naše voda.

Jde o říčku Olešku v Krkonošském podhůří v severovýchodních Čechách, tekoucí zejména okresy Semily a Jičín (na aktuálním ilustračním foto). Oleška je levostranný přítok Jizery s celkovou délkou toku 34,2 kilometru a plochou povodí 171,1 kilometrů čtverečních. Zvláštní červenou barvu jí přitom dodává půda obsahující železo, kterou na své trase protéká. Poměrně rozsáhlé červené plochy polí lze spatřit například v okolí Nové Paky a pedologové je znají z minulosti jako novopacké červenozemě, zemědělci pak jako poměrně úrodné půdy. Na Olešce a jejich přítocích hospodaří místní organizace Českého rybářského svazu Košťálov, přičemž od jezu ve spodní části obce Košťálov k jezu obce Libštát je pstruhový revír, v němž je díky ochraně tamního území zákaz rybolovu.

Ne každý zřejmě ví, že červených řek je nejen v ČR, ale v samotných Spojených státech několik. Nejznámější Červenou řekou, kterou má většina Američanů spojenou s výše zmíněnou písní, je přitom řeky Red River tvořící přírodní hranici mezi státy Texas a Oklahoma. Jenže amerických toků tohoto jména je hned několik, takže se o skutečné „říční předloze“ písně můžeme jen dohadovat.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství