Cesta k Rollandovu kameni v Jeseníkách je zase bezpečná

10. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Rollandův_kámen_9709

Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) opravil schodiště, zábradlí a chátrající lávky na modré turistické trase k Rollandovu kameni nad Karlovou Studánkou v Moravskoslezském kraji. Informovala o tom dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Padesátimetrová rulová skála nazývaná Rollandův kámen je vyhledávaným turistickým cílem s výhledem na Hrubý Jeseník a Praděd. V posledních letech byl výstup až na vrchol nebezpečný. „Nové schodiště je z modřínové kulatiny, stejně jako zábradlí a lávky. Sloupky zábradlí jsou nyní uchyceny pomocí kovových patek a chemické kotvy zapuštěné do skály,“ říká Pavel Koždoň, lesní správce z Janovic z podniku Lesy ČR. Také dřevěný kříž z roku 1936 bylo třeba na vrcholu skály ukotvit a zpevnit. „Modřínový kříž se vyhnul své ose o více než metr. Hrozilo jeho zřícení. Proto jsme ho vyrovnali pomocí kladek a lan a přikotvili do zabetonovaných železných profilů,“ dodal lesní správce. Celý projekt vyšel na 100 000 korun.

Rollandův kámen získal své jméno podle pruského vojáka, který zde údajně zahynul. K místu se pojí řada pověstí. Podle jedné hodil kámen sám čert ve snaze zasáhnout kostelík v Karlově Studánce. Jiná pověst zase vypráví o nešťastné lásce jeptišky, která své trápení ukončila skokem z této skály. Do roku 1833 byl vrchol jen obtížně přístupný, vytesáním schodů a vykácením vzrostlých stromů bránících výhledu vznikla krásná plošina s výhledy na Jeseníky.

Naše voda, foto: Lesy ČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě