Českým lososům pomůže facebooková aplikace

Aktualizováno 2. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

losos-obraz

Už na podzim minulého roku se mohl každý, kdo adoptoval malou rybku pomocí DMS, zúčastnit vypouštění lososů do řeky Kamenice v Českém Švýcarsku. Nyní si mohou adoptivní rodiče vytvořit vlastního virtuálního lososa pomocí facebookové aplikace na stránce projektu. Informoval o tom dnes portál Naše voda mluvčí NP České Švýcarsko  Tomáš Salov. 

Ten, kdo podpoří návrat lososů odesláním DMS, obdrží v odpovědi unikátní kód, který mu umožní vytvořit si vlastního virtuálního lososa. Toho může pojmenovat, zvolit mu pohlaví a po zadání kódu zaslaném ve zpětné SMS vybírat i mezi řadou doplňků.  

„Jedná se o další krok, kterým chceme do projektu zapojit veřejnost, a také jistou formu odměny v hravé podobě všem, kdo na Návrat lososů přispívají,“ řekl Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko. „Věříme, že prostředí sociálních sítí nám pomůže získat další příznivce i drobné donátory programu,“ dodal Benda.      

Aplikace funguje v rámci facebookové stránky Návratu lososů na adrese www.facebook.com/navratlososu. Kreativní návrh aplikace zpracovala agentura PR klinika, která se na reintrodukčním programu Návrat lososů dlouhodobě podílí spolu s hlavním partnerem projektu, norskou značkou King Oscar. Programování aplikace zajistil COEX, grafika a ilustrace pocházejí od Dany Svobodové.

 Vypouštění lososů

Po celé Evropě dnes probíhají úpravy toků a stavby rybích přechodů, aby se lososi mohli vracet do vnitrozemských útočišť, nezbytných pro jejich úspěšné množení. Český projekt Návrat lososů se rozhodl pomoci z jiné strany – a sice v obnovení populace lososa obecného v povodí Labe, především v oblasti Českého Švýcarska. Každoročně tak do říčky Kamenice vypouštějí zástupci Národního parku České Švýcarsko a Českého rybářského svazu odrostlé, 8 až 10 cm velké rybičky, které se stávají základem budoucích generací labských lososů.

 Adopční program

Projekt je finančně velmi náročný, proto se iniciátoři rozhodli založit veřejnou sbírku, kam je možné přispět pomocí DMS zpráv.

Na webových stránkách http://www.navratlososu.cz/ se lze dozvědět mj. o tom, jak se stát adoptivním rodičem, jak přispívat pomocí DMS pravidelně, nebo kdy na podzim proběhne další vypouštění malých lososů. Zájemci o adopci deseticentimetrového lososa mohou poslat krátkou textovou zprávu ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 Kč. Z každé této DMS obdrží projekt Návrat lososů 27 Kč. Pravidelné přispívání po dobu jednoho roku pak má vzor zprávy DMS ROK NAVRATLOSOSU. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

O projektu Návrat lososů

Projekt Návrat lososů vznikl ve spolupráci Národního parku České Švýcarsko a Českého rybářského svazu. Lososi byli v naší republice naposledy spatřeni v 50. letech minulého století. Donedávna u nás byli považováni za vyhynulý druh. Způsobilo to zejména silné znečišťování jejich přirozeného prostředí a rozsáhlá výstavba vodních děl, které následně znemožnily lososům návrat z moře zpět do horních toků domovských řek, kde přiváděli na svět nové generace.

Projekt si klade za cíl získat finanční prostředky na nákup malých lososů obecných a obnovení jejich populace v Českém Švýcarsku. Veškeré odborné práce zajišťuje Správa národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s občanským sdružením Český rybářský svaz.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství