Český rybářský svaz vysazuje v ČR přes milion mladých úhořů

Aktualizováno 6. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

anguille_vivante

Česká republika prostřednictvím dotací z Operačního programu Rybářství posiluje populaci úhořů v řekách. Podle ministerstva zemědělství dorazila díky tomu do ČR v minulých dnech zásilka více než milionu mladých úhořů „monté.“

Konkrétně do Kaplice přivezl kamion 530 kilogramů monté, tedy mladých úhořů do osmi centimetrů délky ve středu 4. dubna. V přepočtu to znamená zhruba 1 590 000 kusů v hodnotě7 356 400 korun. „Z vynaložených finančních prostředků bude šest milionů korun, tedy 82 procent proplaceno z Operačního programu Rybářství 2007 až 2013, zbytek zaplatí Český rybářský svaz jako výhradní dovozce,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Dovezení úhoři byli po zvážení umístěni do dvojitých polyetylenových pytlů pod ochrannou kyslíkovou atmosféru a ve čtvrtek 5. dubna je pracovníci Českého rybářského svazu začali rozvážet a vysazovat do rybářských revírů v Čechách i na Moravě.

Vysazování úhoře však nekončí. Zhruba za měsíc do České republiky dorazí druhá vlna, tentokrát již půjde o odkrmené monté z odchoven. „Vzhledem k zvýšenému vysazování mladých úhořů v posledních několika letech lze očekávat zlepšení stavu populace úhoře u nás,“dodal ministr Bendl.

Naše voda

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka