České lesy usychají, zmizela plocha jako Plzeň

7. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

dřevo - pokácené - IMG_0294

Za poslední rok a půl museli kvůli suchu v ČR vykácet dřevorubci plochu lesů o objemu 138 kilometrů čtverečních, což odpovídá ploše čtvrtého největšího města naší země – Plzně. Píše o tom deník Mladá fronta DNES.

Někde usychají stromy – hlavně smrky – v tak obrovském měřítku, že je těžba až čtyřikrát větší, než by odpovídalo normálu. Pokud se bude i v následujících letech opakovat extrémní počasí zejména minulého roku, mohlo by to mít na lesy v některých částech republiky katastrofální dopady. Boj za jejich obnovu by vyšel na mnoho miliard.

Vyhrocená situace je hlavně na Moravě. Nejvíce je postižena oblast mezi Olomoucí, Ostravou a Bruntálem, kde podíl těžeb z plošného odumírání smrku je extrémně vysoký a dosahuje až několikanásobku normálních ročních těžeb. Další výrazněji postiženou oblastí jsou i nižší polohy jižních a západních Čech. „Jen za jediný rok, ten loňský, se v Česku vytěžilo asi 2 200 tisíc kubíků dříví téměř s jistotou kvůli negativním vlivům klimatu posledních let. Což odpovídá zhruba ploše 80 čtverečních kilometrů lesa,“ vypočítává Petr Jelínek, odborný poradce Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů.

Z Česka tak zmizelo téměř pět milionů uhynulých či umírajících stromů, které padly primárně kvůli suchu. Podle expertů lze v letošním roce očekávat – i přes klimaticky příznivější průběh roku – nárůst minimálně na dvojnásobek, a to právě jako důsledek loňského horkého a suchého léta. „V kalamitních oblastech aktuálně těžíme více, než by se za normálních podmínek těžilo. Na lesních správách Bruntál, Město Albrechtice, Vítkov a Šternberk je těžba třikrát až čtyřikrát větší, než je běžné,“ potvrzuje Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy ČR.

Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy