Česká Třebová hledá milióny na opravu jezu

28. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

DSCN1954 jez univerzál

Starosta České Třebové Jaroslav Zedník hodlá žádat na ministerstvo zemědělství za Povodí Labe o deset miliónů korun na rekonstrukci jezu. Informuje o tom deník Právo.

„Abychom s tím jezem vůbec mohli něco dělat, tak jsme jej převzali jako město od soukromé firmy Spolsin. Po jeho rekonstrukci ho předáme Povodí Labe. O jez se samozřejmě může starat jen správce toku, ne město,“ vysvětlil Právu starosta Zedník. Město je podle něj v této věci aktivní, protože má mimořádný zájem na tom, aby jez byl nedílnou součástí protipovodňových opatření.

„I letos jsme, když tály ledy a Třebovka se zvedala, běhali s hasiči kolem a plnili pytle, protože voda jako každý rok minimálně jednou sahala až k prahu našeho domova důchodců,“dodal Zedník.

Jez se měl přestavovat už vloni, Povodí ale dalo přednost jiným stavbám, přestože město Česká Třebová tlačí a lobbuje několik let, kde jen může. „Povodí Labe nám garantuje, že projekt je kompletně připraven, že je schváleno i hodnocení vlivu stavby naživotní prostředí, vše je připraveno k zahájení stavby. Chybí už jen ty peníze,“ řekl Právu starosta.

Přestavba jezu by měla stát přibližně 12 miliónů korun. Většina peněz by šla z evropských dotací, přibližně miliónem by mohl přispět Pardubický kraj, stejnou částkou by stavbu spolufinancovalo město.

„Nechceme, aby nám Třebovka vyplachovala každoročně domov důchodců. Tak si ten náš projekt strkáme trošku dopředu. I proto jsme ochotni do toho dát nějaké své peníze, proto jezdím do Prahy a přesvědčuji. Ano, původně měl už tenhle jez stát. Proč nestojí? To nechci komentovat,“ uzavřel starosta České Třebové.

Zdroj: regionální mutace Právo – severovýchodní Čechy

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka