Do Česka míří mezinárodní festival dokumentárních filmů EKOTOPFILM

29. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rosa - pole - DSCN0876

V červnu byl v Praze představen nejstarší mezinárodní filmový festival s environmentální tématikou na světě – Ekotopfilm, který po 43 úspěšných ročnících na Slovensku míří také do České republiky. Informuje o tom ekologický server enviweb.cz.

Hlavní část programu, soutěžní přehlídka stovek filmů z celého světa se včetně doprovodného programu uskuteční v hotelu Olšanka v Praze ve dnech 15. – 19. října. Následovat bude program ve čtyřiceti okresních a krajských městech pro základní a střední školy Junior festival. Oficiálního představení festivalu se zúčastnili jeho ambasadoři – globální stratég Jan Mühlfeit, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR Radka Maxová a primátorka Prahy Adriana Krnáčová, která festivalu zároveň udělila záštitu. Více informací o festivalu najdete na www.ekotopfilm.cz.

Mezinárodní filmový festival Ekotopfilm má dlouholetou tradici, na území bývalého Československa se poprvé konal již v roce 1974. Jedná se tak o nejstarší filmový festival s environmentální tématikou na světě. Na Slovensku se letos koná již 43. ročník, v České republice se na podzim uskuteční jeho první ročník. Festival v České republice organizuje byznysmen a odborník na informační a komunikační technologie František Štefan ve spolupráci s ředitelem slovenského festivalu Peterem Límem.

MFF Ekotopfilm každoročně představí na 200 filmů z celého světa, bohatý doprovodný program tematických prezentací, workshopů a diskusí.  Jedinečnost festivalu spočívá v jeho celoročním rozsahu, kdy v rámci tzv. festivalové tour objede desítky krajských a okresních českých měst po celé republice. Cílem festivalu je inspirativním způsobem měnit chování společnosti ve vztahu k životnímu prostředí a vytvořit prostor k otevřené diskuzi o otázkách trvale udržitelného rozvoje. Doprovodný program je vhodně sestaven tak, aby oslovil co nejširší publikum. MFF Ekotopfilm je určen laické i odborné veřejnosti, dětem i dospělým. Vstup na veškeré akce festivalu je zdarma.

Od 7. června mají tvůrci dokumentárních snímků možnost přihlásit své filmy zaměřené na životní prostředí, ekologii a trvale udržitelný rozvoj do soutěže MFF Ekotopfilm 2016. Více podrobností na www. ekotopfilm.sk

V rámci festivalového programu bude prostor pro prezentaci osmi připravovaných projektů před odbornou porotou. Vítězný projekt bude podpořen částkou 50 000 Kč. Výzva je určená pro filmy s environmentální a ekologickou tematikou nebo s tematikou trvale udržitelného rozvoje ve fázi literárního scénáře. Za každý projekt bude k prezentaci pozván scénárista, nebo režisér a producent.

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině