Češi budou v Saudské Arábii pomáhat s vyhledáváním vodních zdrojů

25. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

IMG_7403 sucho

Česká republika nabízí Saúdské Arábii spolupráci a výměnu expertů na vyhledávání vodních zdrojů. Dohodl se na tom při dnešním jednání v Praze ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho saúdskoarabský kolega Fahad bin Abdulrahman bin Sulaiman Balghunaim.

„Pro Saúdskou Arábii je zajištění dostatku kvalitních vodních zdrojů zásadní úkol. Čeští odborníci na vyhledávání vodních zdrojů jsou vysoce kvalifikovaní a mají zkušenosti, které umí dobře uplatnit i v zahraničí,“ řekl Toman.

Podnikatelé ze  Saúdské Arábie chtějí naopak více investovat do vzájemného obchodu s Českou republikou, například i do potravinářských a zemědělských podniků. Podle Tomana je saúdskoarabské království perspektivním trhem a jeho agrární obchod s Českou republikou v posledních dvou letech roste, přesto ale nenaplňuje potenciál ani jedné země. „Možnosti dalšího rozvoje spatřujeme hlavně v posílení obchodu se zemědělským a potravinářským zbožím a ve spolupráci v oblasti zemědělské výroby,“ uvedl ministr.

Hodnota českého vývozu do Saúdské Arábie se průměrně pohybuje kolem čtvrt miliardy korun, prudký nárůst zaznamenal v letech 2012 a 2013 díky zvýšení vývozu cukru. Z českých agrárních produktů se na saúdskoarabském trhu nejvíce prosazují mléčné výrobky, zejména sýry, sušené mléko, cukrovinky a čokoláda. „Na českém trhu je určitě místo i pro větší dovoz produktů ze Saúdské Arábie. Jako perspektivní vidím například import čerstvého i sušeného ovoce,“ řekl Toman.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině