Černé odběry vody na severu Čech přesáhly loni částku 1,5 milionu korun

27. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodoměr

Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) v loňském roce dohledala černé odběry ve výši přes jeden a půl milionu korun. Informovala o tom dnes mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

K již běžným činnostem zaměstnanců vodovodů a kanalizací patří nejen úprava a dodávka pitné vody a čištění odpadních vod, ale bohužel i přešetřování černých odběrů. „Vynalézavost nepoctivých zákazníků nemá meze a tak nás neustále překvapují nové a nové způsoby, které zákazník použije v domnění, že se na to nepřijde,“ konstatovala Kardianová. Podle mluvčí patří mezi nejčastější způsoby černých odběrů neoprávněná manipulace s vodoměrem. „Zákazníci propichují plastová víka s úmyslem poškodit číselník. Dále velmi často dochází k otáčení vodoměru nebo jeho vymontování. Setkáváme se s poškozením plomb, za které si ručí zákazník a je povinen si jejich stav při osazování a převzetí vodoměru zkontrolovat,“ dodala Kardianová.

V roce 2014 dohledali zaměstnanci společnosti ve vodném černé odběry v celkové výši 19 280 m³  v peněžním vyčíslení 778 tisíc korun a ve stočném bylo odcizeno 21 632 m³ v hodnotě 815 tisíc korun.

Například v Ústí nad Labem – Předlicích, byl zaznamenán černý odběr, kdy si zákazník před vodoměrnou sestavou rozkopal zeď a pomocí přidaného kusu potrubí – T si zajistil odběr neměřené vody. I tento neoprávněný odběr byl díky moderní technice odhalen. „Soustavnou kontrolou spotřeby vody a zaznamenáním případných výkyvů se nám daří i těmto zákazníkům vyfakturovat spotřebu vody dle stanovené metodiky a navíc je odměnit pokutou,“ varuje Kardianová.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace