Černá Hora hledá, kde bude brát vodu

24. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pitná voda studánka_n

Černá Hora podala v souvislosti s loňským referendem žádost o vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací. Jak ale konstatuje Blanenský deník, obec nyní musí vyřešit zásadní problém – odkud odebírat vodu.

Písemnou žádost o vystoupení ze svazku už Černohorští odeslali. „Nyní čekáme na odpověď svazku, za jakých podmínek můžeme vystoupit,“ řekl starosta Černé Hory Ondřej Měšťan. Odkud jim poteče voda z kohoutků a kolik za ni Černohorští od příštího roku zaplatí, zatím vedení městyse neví. „Zřídili jsme výbor, jehož členové mají za úkol předložit zastupitelstvu městyse všechny možnosti, odkud může Černá Hora od ledna 2016 pitnou vodu odebírat. Výbor sestává ze členů iniciativy Naše voda, která byla od začátku pro vystoupení Černé Hory ze svazku kvůli vysoké ceně vody. Předpokládáme proto, že tento výbor předloží řešení, která budou pro obyvatele městyse co možná nejvýhodnější,“ řekl Měšťan s tím, že podklady s možnými řešeními výbor zastupitelstvu dodá do konce února. „Kdy o řešení dodávek vody zastupitelstvo rozhodne, to zatím říci nedokážu. Návrhy si budeme muset prostudovat a posoudit, který je nejlepší,“ uvedl starosta Černé Hory.

Pro městys znamená ukončení spolupráce se svazkem značný zásah do obecní pokladny. Musí například svazku vrátit prostředky, které investoval do jeho infrastruktury a také odkoupit vodoměry. „Předpokládáme, že to bude stát asi deset milionů korun. Jakým způsobem je budeme platit, o tom rozhodne zastupitelstvo, až budeme znát přesné podmínky,“ řekl Měšťan. Ten nevyloučil, že si na to městys vezme úvěr. „Nebudeme ale moci nic nového budovat, protože budeme muset úvěr splácet,“ upozornil starosta.

Zdroj: Blanenský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace