Ceny vodného a stočného se letos příliš nezvýšily

21. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Barák - IMG_0780_U

V průměru o 2,5 procenta se letos v ČR zvýšily oproti loňskému roku ceny vodného a stočného. Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) předseda představenstva SOVAK František Barák.

Barák se dnes snažil také vysvětlit důvody velkých regionálních rozdílů v poplatcích za vodné a stočné. Ty činí více než 100 procent, podle údajů SOVAK je letos nejdražší voda v Táboře (106 korun) a nejlevnější v Jaroměři (48 korun). Zcela extrémní situace pak nastala v obci Trnová u Jíloviště v regionu Praha – západ, kde platí uživatelé vodné a stočné ve výši 161,23 koruny za kubík vody. Důvodem ceny vody v Trnové je přitom především malý počet tamních obyvatel v kombinaci s velkou investicí do vodohospodářské infrastruktury.

Na ceny vody má přitom podle Baráka vliv celá řada faktorů, například i to, zda jde o povrchový nebo podzemní zdroj pitné vody. Větší výhodu mají pak také obvykle spotřebitelé zásobovaní vodou ve velkých aglomeracích, kde jsou nižší náklady na výrobu i čištění vody. „Pokud jde o území zahrnující velké město a okolní obce, lze v podstatě konstatovat, že občané měst v rámci solidarity dotují cenu vody v menších obcích,“ řekl Barák. Vodohospodářská infrastruktura navíc podle jeho slov bývá ve velkých aglomeracích v lepším stavu, protože je z poplatků za vodné a stočné pravidelně obnovována.

Průměrná spotřeba vody v ČR v roce 2014 činila podle Baráka 36 metrů krychlových na obyvatele, což představuje zhruba 96 litrů na osobu a den.

Naše voda, foto (František Barák) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace