Ceny vánočních kaprů se oproti loňsku letos nezmění

8. prosince 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Bohdaneč - kapr káď prodej

Jihočeští rybáři, stejně jako rybáři z Bohdanečska, kapry na Vánoce nezdraží, ceny budou stejné jako loni. Vyplývá to z průzkumu, která prováděla mezi některými producenty kaprů Česká tisková kancelář (ČTK).

Kilogram certifikovaného třeboňského kapra bude stát podle šéfa společnosti Fish Market Rudolfa Provázka na sádkách 77, respektive 87 korun. Ceny u stánků v Praze, či na severní Moravě, ale rybáři ovlivnit nemohou. Také Rybářství Nové Hrady nechává ceny ryb na loňské úrovni. Vánočního kapra si podle ředitele firmy Lubomíra Zvonaře lidé zase koupí za 50 a výběrového za 65 korun. „Chceme, aby lidé jedli zdravé české ryby a ne levnou drůbež z dovozu,“ řekl ČTK.

Ani nejhůře suchem postižené Rybářství Kardašova Řečice podle ředitele Ladislava Štercla ryby nezdraží. Kilo vánočního kapra bude prodávat za 70 a 80 korun. Vlivem sucha přitom tamní produkci ještě více než v minulých letech zdecimovaly kormoráni. Také Rybářství Hluboká, které sucho výrazně postihlo, zůstane na jednotných 70 korunách za obě kategorie. Blatenská ryba pak drží druhé nejvyšší ceny v kraji na 76 a 84 korunách.

Společnost Rybniční hospodářství z Lázní Bohdaneč na Pardubicku dodá na tuzemský i zahraniční vánoční trh asi 200 tun kaprů. Množství vylovených kaprů je letos menší, ale zato mají nadprůměrnou váhu. Ceny zůstanou stejné jako loni, tedy 79 korun za kilo první třídy a 89 korun u výběrových kaprů. Prodej na sádkách firma zahajuje 15. prosince.

Asi 30 procent letošní produkce dodají rybáři z Bohdanče na tuzemský trh, zbylé množství exportují do Polska a Německa. Pro český trh si firma nechává ryby s vyšší hmotností, po kterých je větší poptávka. V Polsku firma zásobuje vánoční trh, dodávky do Německa má naplánované v lednu a únoru. „Ryby vozíme hlavně do Polska, dopravně je to pro nás jednodušší. Západočeští rybáři mají zákazníky zase v Německu,“ řekl Vondrka.

Zdroj: ČTK (kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka