Ceny kaprů se ani letos nezvýší

7. prosince 2015 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

výlov Dolanský rabník 2015 - IMG_6118

Jihočeští rybáři ceny vánočních kaprů letos nezvyšují, i když někde utrpěli kvůli rekordnímu suchu milionové ztráty a někde mají i o desetinu nižší produkci. Informuje o tom týdeník Zemědělec.

Lídr trhu sladkovodních ryb v Evropě – Rybářství Třeboň – bude kapry prodávat za stejné ceny jako loni, kilogram ryby první třídy na sádkách stojí 77 korun, výběrový kapr o deset korun víc. Stejně jako v roce 2014 tu i letos vylovili 3200 tun ryb. „Velké sucho ovlivnilo náš přírůstek, což by se mohlo negativně projevit v roce 2016 a 2017. Tomu se budeme muset přizpůsobit, více krmit, tím by se mohly zvýšit náklady a následně i ceny,“ řekl Josef Malecha, šéf akciové společnosti Rybářství Třeboň.

Nejlevnějšího kapra první třídy koupí zákazníci na sádkách Rybářství Nové Hrady za bezkonkurenčních 50 korun, výběrového za 65 korun. Za stejné ceny je dodává prodejcům v kraji, na severní Moravu i na Slovensko. Novohradští ryby podle jednatele společnosti Lubomíra Zvonaře nezdražili už 14 let. Množství ryb tu bude ve srovnání s ostatními vyšší než loni. Na rozdíl od minulého roku tu totiž rybáři vylovili zdejší největší rybník Žár. Podle odhadu by mohlo skončit v sítích okolo 600 tun ryb.

Rybářství Kardašova Řečice, které je rozlohou rybničních ploch na jihu Čech druhé největší, bude kilogram kapra první třídy do 2,5 kilogramu prodávat za 70 korun. Výběrové kusy za 80, což je stejné jako loni. O deset procent menší produkci mají rybáři ze společnosti Blatenská ryba. Letošní bilance se bude pohybovat okolo 646 tun. „Cena bude stejná jako loni, 76 Kč za kilogram kapra 1. kvality a výběrový bude stát 84 Kč,“ uvedl Karel Nusl ze společnosti Blatenská ryba.

Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka