Cenu Josefa Vavrouška za rok 2014 získal lesník Josef Fanta

Aktualizováno 4. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

Josef Vavroušek s rodinou archiv

Dnes byl v Praze slavnostně představen držitel prestižní Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2014, kterou uděluje Nadace Partnerství za konkrétní činy na podporu životního prostředí a udržitelného rozvoje. Informoval o tom Martin Gillár z oddělení komunikace Nadace.

Stal se jím profesor Josef Fanta, který zásadním způsobem ovlivnil debatu o správné péči o lesy v České republice a udržitelném hospodaření v nich. Je neodmyslitelně spojen také s osudy Krkonošského národního parku. V roce 1963 stál za jeho vznikem, po roce 1989 a třiceti letech emigrace mu park vděčí za obnovu imisemi zničených lesů. „Pro Krkonoše a Krkonošský národní park je Josef Fanta opravdu asi nejzásadnější osobností. To, že profesor Fanta získal Cenu Josefa Vavrouška je pro mě obrovská radost a zadostiučinění. Josef Fanta si ji nepochybně zaslouží. A myslím, že i Josef Vavroušek by mu k ní byl rád gratuloval,“ říká na adresu letošního laureáta například ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Profesor Josef Fanta získal Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní odborné prosazování metod péče o les nejen v chráněných územích s důrazem na přirozenou obnovu, za hlavní podíl na obnově lesa zničeného kyselými dešti v Krkonošském národním parku a za přenos zkušeností a poznatků ze zahraničí do České republiky.

Nominovat na cenu mohla veřejnost prostřednictvím webových stránek www.cenajosefavavrouska.cz do konce dubna. „Celkem jsme obdrželi 21 nominací. Byli mezi nimi například katolický kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha, ředitel Centra ekologických aktivit Sluňákov Michal Bartoš, realizátor ekologických projektů v obci Hostětín Radim Machů, expert na energetiku Edvard Sequens, starostka městské části Brno – Nový Lískovec Jana Drápalová, manželé Sedláčkovi, zakladatelé farmářských trhů v Praze, přírodovědec Jan Pokorný, vedoucí záchranné stanice poraněných živočichů Petr Orel, ředitel Hnutí Brontosaurus Daniel Cody Toman i bývalý premiér Vladimír Špidla. Z nich potom vítěze vybrala odborná porota,“ vysvětluje výkonný ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.

Seznam dalších nominovaných osobností: cenajosefavavrouska.cz/#nominace

 

Dosavadní laureáti a laureátky Ceny Josefa Vavrouška:

2013 – Petr Pakosta

2012 – Ivana a Jan Jongepierovi

2011 – Martin Bursík a Pavel Šremer

2010 – Martin Říha

2009 – Vladimír Buřt a manželé Adri van Westerop (in memoriam) a Raymond Aendekerk (Lucembursko)

2008 – Miroslava Knotková a Antonín Buček

2007 – Ivan Dejmal (in memoriam) a Miroslav Janík

2006 – Karel Hudec a Pavel Franc

2005 – Jan Bouchal (in memoriam), Yvonna Gaillyová

2004 – Bohuslav Blažek (in memoriam), Hana a Jiří Kulichovi

2003 – Svatomír Mlčoch

2002 – Ivan Rynda

2001 – Jan Jeník

2000 – Ĺubica Trubíniová a Aleš Máchal

1999 – Igor Míchal

1998 – Hana Librová

1997 – Eliška Nováková

1996 – Mikuláš Huba a Erazim Kohák

Zdroj a archivní foto (Josef Vavroušek s rodinou): Nadace Partnerství

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy