Cena za vodné a stočné na Vysočině loni stoupla zhruba o dvě procenta

Aktualizováno 17. května 2017 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena za metr krychlový pitné vody se minulý rok na Vysočině v průměru zvýšila o 1,8 procenta na 35,40 koruny bez daně. Vyšší vodné platili obyvatelé šesti krajů ČR. Stočné bylo na Vysočině loni v Česku nejnižší, průměrně bez daně činilo 26,30 koruny za metr krychlový. V meziročním porovnání cena stočného na Vysočině stoupla o 2,8 procenta. Vyplývá to z údajů jihlavské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ). DPH u vodného a stočného činí 15 procent.

V České republice se vloni podle zjištění statistiků průměrná cena za metr krychlový zastavila na 36,70 koruny u vodného a na 32,10 koruny u stočného. Jde rovněž o ceny bez daně.

Objem prodané pitné vody na Vysočině se v uplynulém roce zvýšil o šest desetin procenta. Provozovatelé vodovodů vystavili faktury za 21,4 milionu metrů krychlových vody. Dvě třetiny z tohoto množství odebraly domácnosti, u nichž průměrná denní spotřeba pitné vody na jednoho člena představovala 78,9 litru. Podle zjištění statistiků to bylo třetí nejmenší množství mezi kraji v Česku.

Provozovatelé vodovodních sítí na Vysočině minulý rok za vodné utržili 755,6 milionu korun, na platbách za stočné bylo ve stejném období na území tohoto kraje vybráno 588,7 milionu.

V letošním roce zvýšily velké vodárenské společnosti na Vysočině podle zjištění ČTK cenu vody se stočným nejvýše o 2,5 procenta. Včetně DPH platí lidé za metr krychlový od 69,95 Kč v Pelhřimově po 94,90 Kč na Žďársku.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace