Cena za vodné a stočné na Vysočině loni stoupla zhruba o 3 procenta

20. května 2016 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena metru krychlového pitné vody na Vysočině minulý rok v průměru stoupla o 2,7 procenta na 34,70 koruny, a to bez daně. Vyšší vodné ve stejné době platili v Česku obyvatelé sedmi krajů. Stočné bylo na Vysočině vloni po Plzeňském kraji druhé nejnižší, průměrně bez daně činilo 25,60 koruny za metr krychlový.

V meziročním porovnání se jeho cena zvýšila o 3,7 procenta, uvedla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ). DPH u vodného a stočného činí 15 procent.

Objem prodané pitné vody se na Vysočině loni zvýšil o 2,5 procenta. Provozovatelé vodovodů vyfakturovali 21,237 milionu metrů krychlových. Dvě třetiny pitné vody od nich odebraly domácnosti, u nichž průměrná spotřeba na jednoho člena představovala 79,3 litru za den. Podle zjištění statistiků to v republikovém porovnání bylo třetí nejmenší množství. Méně vody v přepočtu na hlavu minulý rok odebraly jen domácnosti v Pardubickém a Zlínském kraji. Naopak nejvyšší spotřeba byla v Praze, kde na jednoho obyvatele domácnosti připadlo denně v průměru 106 litrů vody.

K vyššímu odběru placené pitné vody zřejmě na Vysočině přispělo i loňské horké léto. Podle zjištění kraje mělo minulý srpen problémy s množstvím či kvalitou pitné vody nejméně 53 obcí a 18 místních částí. Voda docházela zejména v obcích závislých na místních podzemních zásobách, včetně soukromých studní.

Celkové loňské tržby za vodné na Vysočině loni převýšily 737,4 milionu Kč, což bylo o 5,3 procenta více než za rok 2014, uvedl ČSÚ. Platby za stočné v tomto kraji ve stejném období stouply o šest procent a činily 572,6 milionu Kč.

Pro letošek podle údajů ČTK nahlásily velké vodárenské podniky na Vysočině zdražení pitné vody včetně stočného v rozmezí od 1,5 procenta na Havlíčkobrodsku po tři procenta na Žďársku. V okrese Žďár nad Sázavou je cena nejvyšší, lidé tam za metr krychlový vodného se stočným platí včetně daně 92,60 Kč. Pouze na Jihlavsku zůstala cena s DPH na loňských 87,70 Kč.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace