Část podzemních prací na pražské čističce je hotová

Aktualizováno 28. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

cisz

Stavebníci dokončili podzemní část konstrukce stavby objektu hrubého předčištění na nové vodní lince Ústřední čistírny odpadních vod na Trojském ostrově. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petr Žejdlík.

V následujícím měsíci by měla být zahájena montáž technologií a pokračovat zemní práce. Výstavba nové vodní linky, přestavba dosluhujících technologií a další investice vyjdou město na 12,56 miliardy korun.

Stavba začala loni na podzim a naplno se rozjela letos v lednu, kdy začaly betonáže ve stavební jámě. „Dnes je stavba kompletně založena, z 90 procent jsou hotovy zemní práce a v pokročilé fázi je budování železobetonové konstrukce,“ uvedl Jiří Bažata, zástupce sdružení firem čističky, které stavbu buduje. Vybetonována je podzemní část hrubého předčištění, její horní nadzemní část bude teprve následovat.

V červenci by podle Bažaty měly začít první montáže technologií. Jedná se o speciální zařízení nejen pro hrubé přečištění, ale i další fáze čištění. „Jsou to dmychadla, kompresory a tak dále. Jedná se o jednu z nejmodernějších technik, které jsou v Evropě používány,“ řekl.

Dokončena je nyní již ochrana proti průsaku spodních vod. „Jáma je utěsněna, přesto tu máme několik čerpadel. Vodní linka bude také chráněna proti 20leté povodni,“ řekl ČTK Jiří Rosický z PVS.

Celá stavba bude měřit na délku 550 metrů a na šířku 150 metrů. Výkop má objem 400.000 metrů krychlových, zhruba čtvrtina zeminy bude navezena po dokončení zpět. Stavbaři užijí 170.000 metrů krychlových betonu.

PVS otevře 12. září infocentrum pro veřejnost. „Chceme v něm informovat veřejnost i školy; jsme schopni zorganizovat výklad pro žáky i studenty, kteří se touto problematikou zabývají,“ řekl Žejdlík. Centrum má názorně ukázat, jak bude čistírna fungovat i vypadat. „Bude převážně pod zemí a nebude možné všechny její části vidět. Dovnitř bude moci pouze provozovatel,“ zdůvodnila Plamínková vznik infocentra.

ÚČOV na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, navýšila se tak její nedostatečná kapacita. V současné době fungující čistírnu provozují Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které mají od Prahy prostřednictvím PVS v pronájmu kanalizační a vodovodní síť – stoprocentním vlastníkem PVS je Praha.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace