Č. Budějovice zahájí úpravu městské čističky odpadních vod

18. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

peníze - IMG_7052_-_kopie

České Budějovice v červenci zahájí modernizaci městské čistírny odpadních vod (ČOV). Náklady na úpravu, která se týká především obnovy technologického vybavení, činí 25 milionů korun a práce potrvají pravděpodobně do března příštího roku.

Úprava mimo jiné reaguje i na to, že do ČOV přestala dodávat odpadní vodu českobudějovická papírna, a proto zařízení nestabilně odbourává formy dusíku a fosforu. ČTK to řekla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. „Porovnáním hodnot zátěží na odpadních vodách vstupujících do ČOV mezi obdobími 2011/2012 a 2013/2014 se zjistilo, že při stejném objemu splaškových vod se vlivem zastavení papírenské výroby snížilo organické zatížení o přibližně 30 procent. V důsledku toho nejsou stabilně odbourávány formy dusíku a fosforu, což ale lze významně regulovat řízením dodávky vzduchu do procesu čištění. Cílem projektu je tedy komplexní optimalizace aeračního systému, který bude reagovat na údaje snímané v upraveném procesu čištění,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický (ANO).

Pracovníci proto při rekonstrukci upraví potrubní rozvody, rozvody motorové elektroinstalace a doplní optimalizační soubor pro srážení fosforu s úpravou automatického rozvojového řízení. „Do provozu byla čistírna odpadních vod pro město České Budějovice uvedena už v roce 1967. V roce 1986 bylo z důvodu nedostatečné kapacity zahájeno její rozšíření a modernizace. V průběhu stavby se postupně zvyšovaly požadavky na kvalitu vyčištěných odpadních vod, takže se průběžně řešila i změna technického řešení,“ uvedl Holický. ČOV byla kompletně dokončena až v roce 2000. Následně ji však o dva roky později značně poškodila povodeň a odstranění následků skončilo v roce 2003.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace