Budování mobilních protipovodňových zábran v Krumlově vyvolává spory

Aktualizováno 12. prosince 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Co by obnášelo vybudování mobilních protipovodňových stěn podél břehu Vltavy v centru Českého Krumlova, se mohou nyní na vlastní oči přesvědčit zájemci u nově budovaného jezu. Píše o tom Českokrumluvský deník.

Proti mobilním stěnám se už se na jaře letošního roku mezi obyvateli města zvedla vlna nevole, která vyústila v protestní petici. Jak by takové montovatelné stěny, jejich ukotvení a rozmístění v případě velké vody mohlo vypadat, si můžete prohlédnout na nákresech vystavených nyní až do konce ledna ve vestibulu českokrumlovského městského úřadu. A nejen tam. Prakticky totožný systém teď lidé mohou vidět i na vlastní oči při montáži nového jezu vedle Krumlovského mlýna pod Plášťovým mostem. Hliníkové, masivní a vodotěsné pásy zasunuté mezi několik pilířů tvoří poměrně bytelnou hráz proti vodě, která by se jinak převalila do samotné stavby jezu.

Zhruba takto by měla tedy 
v budoucnosti vypadat mobilní protipovodňová ochrana historického centra Českého Krumlova, pokud ji jako čtvrtou fázi celého projektu město odsouhlasí. Nicméně podle Deníku včera starosta Dalibor Carda konstatoval, že při velkém odporu proti vůli občanů nepůjde.
„Teď upozorníme obyvatele na výstavu na městském úřadě, potom sepíši dopis lidem 
v záplavové zóně a zeptám se na jejich názor,“ naznačil v Deníku další kroky Dalibor Carda. Krumlov má za sebou už bagrování Vltavy a vydláždění břehů, právě se staví nový, sklopný jez.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině